FCSB - Astra 3-0, ACUM, la Digi Sport 1. Golul lui Man și dubla lui Tănase rezolvă meciul în 12 minute

1 lună in urmă 32

15.01.2021, 20:37

Serie A: Lazio - AS Roma, vineri, 21:45, Digi Sport 2

Liga 1: FCSB - Astra, vineri, 20:00, Digi Sport 1

Meciul FCSB - Astra Giurgiu, din cadrul etapei a 16-a a Ligii 1, se dispută vineri, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea partidei directe, FCSB este lider în Liga 1, cu 34 de puncte, la egalitate cu ocupanta poziției secunde, CFR Cluj, care a jucat deja în această rundă, victoria 3-1 cu Academica Clinceni. De partea cealaltă, Astra Giurgiu este pe 12, cu 16 puncte.

LIVE VIDEO FCSB - Astra Giurgiu, de la 20:00, la Digi Sport 1

În finalul anului trecut, FCSB, formație care a avut o serie de șapte victorii consecutive între octombrie și începutul lunii decembrie, a obținut un singur succes în ultimele trei runde, 2-0 cu Universitatea Craiova, înregistrând în această perioadă o înfrângere, 0-2 la Cluj, și o remiză, 1-1 cu Sepsi.

În schimb, Astra Giurgiu a început foarte modest sezonul, dar, după ce Eugen Neagoe a fost instalat pe banca tehnică, a traversat o creștere evidentă a formei sportive.

Cu noua conducere tehnică, Astra este neînvinsă, reușind trei remize, cu Dinamo, Chindia și Botoșani, și trei victorii, cu Hermannstadt, Gaz Metan și UTA, în campionat.

În pauza competițională, FCSB a făcut un singur transfer, chiar de la Astra Giurgiu, fundașul stânga Risto Radunovic semnând cu ”roș-albaștrii” după ce Gigi Becali a plătit 400.000 de euro. De partea cealaltă, giurgiuvenii i-au legitimat pe Momcilo Raspopovic, fundaș lateral venit de la Rijeka, și Sulejman Krpic, vârf adus de la Suwon Bluewings.

LIVE VIDEO FCSB - Astra Giurgiu, echipele probabile:

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Radunovic - Oaidă, Simion, Olaru - Man, Tănase, ComanAstra: Lazar - Sousa, Graovac, Găman, Dima - Crepulja - Bruno, Gheorghe, Budescu, Riza - Azulay