2 months ago 3

FCSB o va întâlni pe Slovan Liberec în turul al treilea preliminar din Europa League, după ce a trecut cu mari emoții de Backa Topola, la loviturile de departajare.

Roș-albaștrii au eliminat-o pe Shirak în primul tur preliminar, apoi au trecut de Backa Topola, fără mai mulți oameni de bază, iar următorul adversar pentru FCSB este Slovan Liberec.

FCSB – Slovan Liberec, în turul al treilea preliminar din Europa League

Tot azi, Slovan Liberec a bătut-o fără emoții pe Riterai, din Lituania. A fost 5-1 pentru formația din Cehia, care a condus cu 2-0 la pauză.

Cum a arătat Liberec cu Riterai: Nguyen – Koscelnik, Kacharaba, Tijani, Mikula – Beran, Hromada, Mara, Pesek – Mosquera, Yusuf.

Ce scrie presa din Cehia despre FCSB

„FCSB este fosta Steaua București, câștigătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1986, și un rival tradițional al cluburilor din țară. Anul trecut, a eliminat-o pe Mlada Boleslav în turul trei preliminar al UEL. După un prim joc fără goluri la Giurgiu, cu un minut înainte de finalul manșei secunde, Panțîru a decis calificarea în favoarea românilor.

În anii precedenți, Sparta și Plzeň au evoluat contra FCSB-ului în runda preliminară a Ligii Campionilor, ambele echipe cehe fiind eliminate. În toamna anului 2007, Slavia a întâlnit-o pe Steaua de atunci la debutul său în grupele Ligii Campionilor. A câștigat cu 2-1 acasă și a remizat, scor 1-1, pe vechiul stadion Steaua, din București”, scriu jurnaliștii cehi.

Slovan Liberec a terminat pe locul cinci în sezonul trecut din Cehia, iar fosta adversară a lui Dinamo a câștigat play-off-ul pentru Europa League, după o finală cu Mlada Boleslav.

După ce a eliminat-o pe Backa Topola, FCSB o va întâlni peste o săptămână pe Slovan Liberec, tot într-o singură manșă.

The post FCSB, adversară din Cehia în turul 3 preliminar din Europa League după ce a trecut de Backa Topola, la capătul unui meci care a intrat în istorie appeared first on Prosport.