FC Porto și Manchester City, calificate în optimile Champions League după o remiză albă

1 month ago 63

UEFA Champions League: Istanbul Bașakșehir - Leipzig, miercuri, 19:55, Digi Sport 1

UEFA Champions League: Manchester United - PSG, miercuri, 22:00, Digi Sport 1

A fost o primă repriză sterilă pe Dragao în care englezii s-au lăudat cu posesia și cu o ocazie a lui Sterling la care mingea a fost scoasă de pe linia porții de Sanusi.

Partea a doua a fost tot la discreția trupei lui Guardiola. Sterling a ratat din nou în minutul 58 din centrarea lui Foden, iar Ferran Torres nu a putut relua mingea respinsă de portar.

Spaniolul a încercat să se revanșeze cu o execuție acrobatică în minutul 69, iar cu 10 minute înainte de final, golul lui Gabriel Jesus a fost anulat de VAR pe motiv de ofsaid.

VIDEO cu rezumatul partidei Porto - Manchester City 0-0

Echipele de start:

Porto: Marchesin - Manafa, Mbemba, Leite, Sanusi - Corona, Uribe, Olivieira, Otavio - Marega

Manchester City: Ederson - Cancelo, Dias, Garcia, Zinchenko - Rodrigo, Fernandinho, Foden -  Sterling, Torres, Bernardo Silva

În celălalt meci al grupei, Marseille a reușit prima victorie după opt ani și jumătate în Champions League, 2-1 cu Olympiakos.

Clasamentul grupei C:

Etichete: pep guardiola , raheem sterling , gabriel jesus , fc porto manchester city