Egalul din Germania U21 - Olanda U21 complică totul » Cum se califică România în sferturi

2 săptămâni in urmă 3

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 martie 2021 22:27 / Actualizat duminica, 28 martie 2021 00:17

Germania U21 și Olanda U21 au remizat, scor 1-1, într-un meci din grupa A de la Campionatul European U21, cea din care face parte și România U21.

Cronica meciului Ungaria U21 - România U21

Olanda U21, egala României din meciul de debut, a deschis scorul imediat după pauză, în minutul 48, prin reușita starului Justin Kluivert, de la Leipzig. Nemții au egalat în minutul 84, prin Lukas Nmecha. Finalul de meci a fost unul liniștit, cu două echipe mulțumite, în așteptarea meciurilor decisive. Nemții au obținut deja calificarea în „sferturi”, în timp ce Olanda a lăsat totul pentru ultima rundă, când întâlnește codașa Ungaria.

Calcule în grupa A de la Euro 2021:

În urma remizei dintre Germania U21 și Olanda U21, următoarele scenarii duc România U21 în „sferturile” Euro 2021:

cu o înfrângere împotriva Germaniei: dacă Olanda nu câștigă meciul cu Ungaria.cu un egal împotriva Germaniei: calificarea depinde de numărul de goluri, dacă Olanda învinge. Se ajunge la egalitate în 3:
→ România - Germania 0-0 » Olanda câștigă grupa, Germania termină pe doi, având un golaveraj general peste al nostru;
→ România - Germania 1-1 » Egalitate perfectă în meciurile directe, intervine golaverajul general. Nemții sunt siguri de calificare, noi mergem mai departe dacă olandezii câștigă cu 1-0;
România - Germania 2-2 » Germania câștigă grupa, România termină pe locul 2.cu o victorie: mergem automat mai departe.

Scenariu SF în grupa României

Dacă România și Germania remizează 1-1, iar Olanda câștigă meciul cu Ungaria, scor 2-1, apare o egalitate perfectă. În această situație intervin criteriile suplimentare de departajare:

Criteriul fair-play: cartonașul roșu valorează 3 puncte, cartonașul galben un punct, iar eliminarea din două „galbene” tot 3 puncteechipa care a strâns mai puține sancțiuni va merge în „sferturi”

FINAL » Germania U21 - Olanda U21 1-1

Au marcat: Nmecha 84 / J. Kluivert 48Click AICI pentru live și statistici

Euro U21, un turneu atipic

Campionatul European de tineret este organizat de două țări, Ungaria și Slovenia, și împărțit în două faze: grupele se joacă între 24 și 31 martie, iar fazele finale în 31 mai („sferturi”) și 3-6 iunie (semifinalele și finala). Este primul turneu final de Euro U21 cu 16 echipe.

Primele două echipe din cele 4 grupe se califică în sferturile de finală, care se joacă pe 31 mai la Budapesta, Szekesfehervar, Maribor și Ljubljana. Finala e pe 6 iunie, la Ljubljana.

VIDEO Adrian Mutu, optimist înainte de meciul cu Ungaria: „Va fi un derby, dar suntem echipa mai valoroasă”

FOTO Hai, albaștrii! » Ne întoarcem în anii '90: decizie inedită la „națională”

Examenul de maturitate pentru „Ciobi” » Detalii inedite despre eroul remizei cu Olanda U21

Playtech: Sonia Trifan a divulgat SECRETUL Corneliei Catanga, la înmormântarea ei. Ce avere avea, de fapt, artista EXCLUSIV