Distribuția și incidența Covid-19: județele cu cele mai multe infectări în 24 de ore - date la zi

4 săptămâni in urmă 21

Distribuția Covid-19 pe județe Distribuția Covid-19 pe județe

Bilanțul epidemiei de coronavirus din România a ajuns duminică, 31 octombrie, la 1.648.031 de cazuri de Covid-19 și  47.751 de decese. În ultimele 24 de ore au fost raportate 427 de decese, din care 33 anterioare intervalului de referință. La Terapie Intensivă sunt internați 1.874 de pacienți, dintre care 31 sunt minori. 

DUMINICĂ, 31 OCTOMBRIE 2021, 13:54

SURSĂ: realitatea.net AUTOR: Irina Chirtoc

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.424 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 123 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba3075819810,54
2.Arad3634420110,19
3.Argeș412993709,46
4.Bacău378992345,73
5.Bihor4385334110,52
6.Bistrița-Năsăud18161614,77
7.Botoșani21157294,79
8.Brașov5984632410,38
9.Brăila20233489,24
10.Buzău210741718,04
11.Caraș-Severin169711015,94
12.Călărași16388987,46
13.Cluj799873219,69
14.Constanța633522299,87
15.Covasna113641025,91
16.Dâmbovița330071788,91
17.Dolj423412216,58
18.Galați394681836,52
19.Giurgiu178071719,11
20.Gorj13963785,06
21.Harghita12485865,71
22.Hunedoara320841808,05
23.Ialomița17628939,18
24.Iași666643698,34
25.Ilfov6899335515,97
26.Maramureș28917953,84
27.Mehedinți14601597,66
28.Mureș348302418,65
29.Neamț286841756,22
30.Olt237802187,50
31.Prahova5783257211,85
32.Satu Mare19080983,56
33.Sălaj16296437,47
34.Sibiu376361898,85
35.Suceava35898483,64
36.Teleorman224472047,90
37.Timiș802532459,64
38.Tulcea12397247,08
39.Vaslui250591075,59
40.Vâlcea240951718,09
41.Vrancea16232525,32
42.Mun. București284601146214,35
43.Din străinătate**17434 
44.Cazuri noi nealocate pe județe20524*-1325 
TOTAL1.648.0317.424 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 764 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos:Imagine

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD33
3ARGEŞ11
4BACĂU19
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI3
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU19
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ13
14CONSTANŢA10
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ8
18GALAŢI12
19GIURGIU8
20GORJ13
21HARGHITA23
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA5
24IAŞI35
25ILFOV36
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI149
29MUREŞ39
30NEAMŢ21
31OLT19
32PRAHOVA23
33SĂLAJ11
34SATU MARE8
35SIBIU4
36SUCEAVA34
37TELEORMAN16
38TIMIŞ15
39TULCEA7
40VÂLCEA21
41VASLUI39
42VRANCEA2
 Total 764


Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă