Distribuția și incidența Covid-19: județele cu cele mai multe infectări în 24 de ore

1 lună in urmă 24

Distribuția Covid-19 pe județe Distribuția Covid-19 pe județe

Bilanțul epidemiei de coronavirus din România a ajuns sâmbătă, 30 octombrie, la 1.640.607 cazuri de Covid-19 și 47.324 de decese. În ultimele 24 de ore au fost raportate 413 decese, din care 18 anterioare intervalului de referință. La Terapie Intensivă sunt internați 1.858 de pacienți. 

SÂMBĂTĂ, 30 OCTOMBRIE 2021, 13:42

SURSĂ: realitatea.net AUTOR: Irina Chirtoc

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.106 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 141 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 
Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba3056026210,66
2.Arad3614332110,20
3.Argeș409296659,59
4.Bacău376653235,68
5.Bihor4351251210,36
6.Bistrița-Năsăud181001044,93
7.Botoșani211281364,96
8.Brașov5952254010,39
9.Brăila201851719,29
10.Buzău209033688,18
11.Caraș-Severin168701405,97
12.Călărași162901257,73
13.Cluj796664579,73
14.Constanța6312321410,17
15.Covasna112621055,82
16.Dâmbovița328294578,95
17.Dolj421202446,82
18.Galați392854146,78
19.Giurgiu176361799,59
20.Gorj138851185,02
21.Harghita123991385,69
22.Hunedoara319042397,90
23.Ialomița17535869,56
24.Iași662954728,59
25.Ilfov6863835316,48
26.Maramureș288221083,89
27.Mehedinți145421057,72
28.Mureș345892308,50
29.Neamț285092246,34
30.Olt235621947,63
31.Prahova5726050711,98
32.Satu Mare189821373,50
33.Sălaj162531307,61
34.Sibiu374475969,25
35.Suceava358501863,72
36.Teleorman222431748,14
37.Timiș800086229,82
38.Tulcea123731237,09
39.Vaslui249521505,81
40.Vâlcea239243128,24
41.Vrancea161801425,40
42.Mun. București283139162014,80
43.Din străinătate**17397 
44.Cazuri noi nealocate pe județe21849*-604 
TOTAL1.640.60712.106 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.268 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos: 

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD26
3ARGEŞ68
4BACĂU23
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI15
8BRĂILA8
9BRAŞOV32
10BUZĂU43
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ24
14CONSTANŢA33
15COVASNA13
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ21
18GALAŢI23
19GIURGIU17
20GORJ22
21HARGHITA30
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA12
24IAŞI45
25ILFOV65
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI240
29MUREŞ39
30NEAMŢ31
31OLT41
32PRAHOVA27
33SĂLAJ16
34SATU MARE16
35SIBIU8
36SUCEAVA40
37TELEORMAN45
38TIMIŞ50
39TULCEA5
40VÂLCEA23
41VASLUI21
42VRANCEA11
 Total1.268

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Imagine

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă