Distribuția și incidența Covid-19 în România: județele cu cele mai multe noi infectări. CREȘTE numărul pacienților de la ATI

2 luni in urmă 42

Distribuția Covid-19 pe județe Distribuția Covid-19 pe județe

Bilanțul epidemiei de coronavirus din România a ajuns joi, 12 august, la 1.086.492 de cazuri de Covid-19 și 34.337 de decese. În ultimele 24 de ore au fost raportate trei decese. La Terapie Intensivă sunt internați 102 pacienți. Numărul persoanelor vindecate se ridică la 1.049.537.

VINERI, 13 AUGUST 2021, 13:21

SURSĂ: realitatea.net

AUTOR: Irina Chirtoc

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 383 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21314-1**0,06
2.Arad2376080,08
3.Argeș2755280,05
4.Bacău2622850,11
5.Bihor2934080,04
6.Bistrița-Năsăud1198680,14
7.Botoșani1423330,03
8.Brașov4376270,07
9.Brăila1333920,05
10.Buzău12620-1**0,03
11.Caraș-Severin1152850,07
12.Călărași10176120,23
13.Cluj57921190,22
14.Constanța43234130,21
15.Covasna856710,01
16.Dâmbovița2259250,09
17.Dolj26827110,10
18.Galați2776140,08
19.Giurgiu1106930,08
20.Gorj923500,02
21.Harghita830200,02
22.Hunedoara2296960,08
23.Ialomița1084160,09
24.Iași4265940,10
25.Ilfov45462160,30
26.Maramureș2050290,06
27.Mehedinți835630,03
28.Mureș2403520,05
29.Neamț19066160,06
30.Olt1467030,04
31.Prahova35620140,10
32.Satu Mare1311290,09
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2657480,05
35.Suceava24378140,09
36.Teleorman1378760,06
37.Timiș54616150,18
38.Tulcea847400,06
39.Vaslui1604130,04
40.Vâlcea1648430,05
41.Vrancea1071850,02
42.Mun. București184895830,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe926*38 
TOTAL1.086.492383 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 45 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos:

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD1
3ARGEŞ3
4BACĂU4
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA1
24IAŞI1
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ2
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN1
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total45

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Imagine

Date la zi despre evoluția COVID-19 sunt disponibile pe pagina special dedicată Coronavirus România

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă