Dinamo - Sporting, ACUM, la Digi Sport 3, în European League. Lusitanii, avantaj minim la pauză

4 luni in urmă 17

UCL: PSG - Manchester United, marți, 22:00, Digi Sport 1

UCL: Dinamo Kiev - Juventus, marți, 19:55, la Digi Sport 1

LIVE VIDEO Dinamo - Sporting, ACUM, la Digi Sport 3

Min. 30: Dinamo - Sporting 15-16. Bucureștenii au condus pe aproape toată durata primei reprize, însă lusitanii întorc rezultatul și intră cu un avantaj minim la pauză.

Min. 17: Dinamo - Sporting 9-7. "Dulăii" reușesc să ia un avantaj de două goluri, iar portughezii cer time-out. Bannour, Ghionea, Kuduz și Asoltanei au punctat pentru gazde.

Min. 10: Start echilibrat de meci. Dinamo și Sporting sunt la egalitate, scor 4-4. Două dintre golurile bucureștenilor au fost semnate de Amine Bannour.

Min. 1: Începe meciul!

Dinamo se întâlnește pentru al treilea an la rând cu Sporting Lisabona în cupele europene. În 2019, lusitanii au mers mai departe în Liga Campionilor, dar "dulăii" s-au revanșat în primăvara aceasta.

Nu au mai apucat însă să joace cu PSG din cauza pandemiei și au ieșit din Liga Campionilor fără să fie învinși.

Acum, Dinamo și Sporting se întâlnesc în prima etapă din EHF European League, într-o grupă din care mai fac parte Nimes, Fuchse Berkin, Presov și Kristianstad.

Chiar dacă nu își pot încuraja favoriții, fanii dinamoviști au cumpărat, în mai puțin de 24 de ore, toate biletele virtuale puse în vânzare. La sold-out au contribuit și suporteri de-ai oaspeților.

"Ne așteaptă un meci extraordinar de greu, chiar dacă teoretic plecăm favoriți față de ei, cîștigând la ediția precedentă.

Totuși, din cauza acestei situații, am înțeles că lipsesc câțiva jucători, dar sperăm să trecem cu bine peste acest meci și chiar dacă suporterii nu se vor bucura din tribună, cu siguranță o vor face din fața televizorului", a spus pivotul dinamoviștilor, Dan Savenco.

Dinamo are 6 victorii consecutive în campionat înaintea duelului cu Sporting, care se vede pe Digi Sport 3, astăzi, de la ora 19:45.

Etichete: dinamo , sporting lisabona , dinamo handbal , dinamo sporting