Dijon - Nice 2-0. Dobre l-a învins pe Ursea în Ligue 1! Ultima clasată, primul succes după 12 înfrângeri la rând

4 săptămâni in urmă 13

• Liga 1: CFR Cluj - Academica Clinceni, duminică, 18:30, Digi Sport 1

• Liga 1: FCSB - FC Botoșani, duminică, 21:00, Digi Sport 1

Dijon a obținut primul succes după 12 eșecuri la rând în Ligue 1, în timp ce trupa lui Adrian Ursea a pierdut primul joc după șase etape la rând fără înfrângere. Atacantul român Alex Dobre a intrat pe teren în minutul 75 pentru Dijon și a scos penalty-ul din care gazdele au închis meciul.

Chafik a deschis scorul pentru Dijon, în minutul 50, din pasa lui Benzia. În minutul 75 a intrat Alex Dobre în locul lui Assale, iar atacantul român adus de la Bournemouth a scos imediat penalty-ul din care Benzia a înscris pentru 2-0.

Chiar dacă este ca și retrogradată în Ligue 2, ultima clasată Dijon a obținut al treilea succes din acest sezon și a ajuns la 18 puncte. Lorient se află pe poziția de baraj, cu 32 de puncte. Nice cade pe locul 10 după acest eșec, cu 43 de puncte.

Etichete: dijon , nice , adrian ursea , alex dobre , adrian ursea nice , alex dobre dijon