Cupa României, sferturi: Chindia - Craiova 0-1, ACUM, la Digi Sport 1. Oaspeții au cerut un penalty, iar gazdele au avut două bare

2 luni in urmă 2

Liga 2: Concordia Chiajna - U Craiova 1948, marți, 17:30, Digi Sport 1

Cupa României: Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova, marți, 20:30, Digi Sport 1

Partida din sferturile Cupei României se dispută la doar patru zile de la confruntarea directă din campionat, câștigată de Chindia cu 1-0 pe stadion din Buzău, arena care va găzdui și duelul de marți.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 0-1, la Digi Sport 1. Meciul poate fi urmărit AICI de abonații RCS&RDS

Min. 87: Bară Craiova. Nistor îi pasează lui Tudorie, care șutează din marginea careului, dar nimerește bara.

Min. 80: Ocazie mare Craiova. Nistor îi pasează perfect lui Cîmpanu, care rămâne singur cu portarul Dinu Moldovan, dar șutul său e prins de acesta.

Min. 47: Ocazie Craiova. Andrei Ivan e lansat de portarul Pigliacelli, Celea și Căpușă greșesc, iar atacantul Craiovei șutează dintre ei, pe colțul scurt, dar puțin pe lângă poartă.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Chindia - Craiova 0-1.

Min. 25: GOOOOL Craiova! Dumitrașcu greșește în careu și îi trimite adversarului său, Cîmpanu, care șutează la colțul scurt, printre picioarele lui Dumitrașcu și deschide scorul.

Min. 18: Craiova cere penalty. După un corner, Marius Constantin reia spre poartă, dar Iacob îl blochează cu tapa și îi rupe jambierul.

Min. 8: Bară Chindia. După lovitura liberă executată de Dumitrașcu, mingea e respinsă până la Celea, care dă o pasă pe spate, până la Iacob, care lobează cu capul, dar mingea cade pe transversală.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Chindia: Moldovan - Căpuşă, Piţian, Celea, Kocic - Iacob, Dumitraşcu - Yameogo, Atanase, Diaz - Berisha

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, N. Bancu - Mateiu, Screciu, Nistor - Cîmpanu, Ivan, Baiaram

Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Mircea Grigoriu / A2: Mircea Orbuleț
Stadion: Gloria (Buzău) - fără spectatori

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova, de la 20:30, la Digi Sport 1

Chindia Târgoviște a început aventura în această ediție a Cupei României pe teren propriu, în fața lui Hermannstadt. Echipa antrenată de Emil Săndoi i-a învins pe sibieni cu emoții, după executarea loviturilor de departajare, scorul la finalul celor 120 de minute de joc fiind 1-1.

În optimi, Chindia Târgoviște a întâlnit divizionara secundă Farul Constanța, de care a trecut clar, cu 3-0.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a debutat în ediția 2020 - 2021 a Cupei României cu o victorie categorică împotriva celor de la Progresul Spartac, scor 5-0, în timp ce în sferturi a acces datorită succesului la limită, 1-0, în fața lui FC Botoșani, la debutul lui Marinos Ouzounidis.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova, echipele probabile

Chindia: Aioani - Căpușă, Pițian, Celea, Dinu - Dulca, Rață, Iacob, Dumitrașcu - Popa, BerishaCraiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, Constantin, Bancu - Mateiu, Bic - Camara, Cîmpanu, Baiaram - Tudorie

Tabloul complet al sferturilor Cupei României

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova, marți, de la 20:30, la Digi Sport 1Universitatea Cluj - Viitorul Pandurii Târgu Jiu, miercuri, de la 17:30, la Digi Sport 1Petrolul Ploiești - Astra Giurgiu, miercuri, de la 20:30, la Digi Sport 1Dunărea Călărași - Dinamo București, joi, de la 20:00, la Digi Sport 1 Etichete: sferturile cupei romaniei , chindia targoviste universitatea craiova