Ciclism: Vlad Dascălu a câştigat competiţia de mountain bike de la Valladolid

3 săptămâni in urmă 1

Ciclistul român Vlad Dascălu, calificat la Jocurile Olimpice la disciplina mountain bike, a câştigat, duminică, Marele Premiu al oraşului Valladolid, etapă din circuitul Open Espana XCO Cofidis. Dascălu (Team Trek Pirelli) a fost cronometrat cu timpul de 1 h 34 min 14 sec, fiind urmat de spaniolii David Valero Serrano (BH Templo Cafes UCC), 13 secunde, şi Jofre Cullell Estape (Primaflor Mondraker XSauce), la 23 de secunde. Românul a cucerit titlul de campion mondial Under-23 în 2019 la cross country (XCO). ''Mi-am jucat bine cărţile. Am economisit bine pentru ultimul meu tur şi a doua staţie de răcorire fost locul unde s-a decis cursa. De acolo am păstrat un mic decalaj, deşi am suferit mult'', a declarat Dascălu, citat de site-ul Federaţiei Spaniole de Ciclism. Următorul concurs din cadrul Openului Spaniei va avea loc pe 2 mai, la Sabinanigo, în provincia Huesca. AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dădârlat)   Sursa foto: Vlad Dascalu / Facebook