Ciclism: Francezul Arnaud Demare a câştigat etapa a doua a Turului Luxemburgului; Eduard Grosu, pe 7

2 months ago 8
Rutierul francez Arnaud Demare (Groupama FDJ) a câştigat, miercuri, etapa a doua a Turului ciclist Luxemburgului, scurtată după sportivii au coborât de pe biciclete pentru a-şi manifesta nemulţumirea faţă de condiţiile de siguranţă. Demare s-a impus în 50 min 06 sec pe cei 40 de km alergaţi în circuit, fiind urmat de belgianul Jasper Philipsen (UAE Team Emirates) şi de germanul Alexander Krieger (Alpecin-Fenix), ambii în acelaşi timp cu învingătorul. Românul Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence), care duminică a câştigat Turul României, s-a clasat pe locul 7, tot în 50 min 06 sec. La general, primul loc este ocupat de italianul Diego Ulissi (UAE Emirates), urmat de coechipierul său Philipsen, de belgianul Amaury Capiot (Sport Vlaanderen) şi de Grosu, toţi trei la patru secunde. Joi este programată etapa a treia, între Rosport şi Schifflange, pe 164,3 km. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)   Sursa foto: (c) ŠKODA TOUR LUXEMBOURG/twitter