Ciclism: Alejandro Valverde (Movistar) a câştigat a 22-a ediţie a Grand Prix-ul Miguel Indurain

1 lună in urmă 2

Ciclistul spaniol Alejandro Valverde, de la echipa Movistar, a câştigat sâmbătă ediţia 2021 a Grand Prix-ului Miguel Indurain, disputată pe un traseu de 203 km în regiunea Navarra, cu timpul de 5h10min47sec, transmite EFE. Valverde, 40 ani, care a obţinut prima sa victorie după o pauză de 18 luni, a fost urmat în clasament de kazahul Alexei Luţenko (Astana Premier Tech) la şase secunde şi de spaniolul Luis Leon Sanchez (Astana Premier Tech) la 15 secunde. La această cursă, care îl omagiază pe cvintuplul campion al Turului Franţei, spaniolul Miguel Indurain, au participat 19 echipe, dintre care Astana, Bahrain, BikeExchange, Cofidis, Ineos, Israel Star-Up Nation, Movistar, Trek şi UAE Team fac parte din World Tour. Ediţia din 2020 a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor online: Gabriela Badea)