1 lună in urmă 4

Miercuri se decid ultimele două echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor! Bayern este practic calificată mai departe după 4-1 pe terenul lui Lazio, iar Chelsea are prima șansă în fața lui Atletico Madrid: la București, englezii s-au impus cu 1-0.

Chelsea – Atletico 1-0

Min. 82: CARTONAȘ ROȘU ATLETICO! Savic îi aplică un cot în piept lui Rudiger și este eliminat.

Min. 70: Deși are nevoie de victorie pentru a se califica mai departe, Atletico n-a tras vreun șut pe poartă în primele 25 de minute din repriza secundă.

Atletico Madrid have not had a single shot in the opening 25 minutes of the second half against Chelsea. #UCL

— Squawka Football (@Squawka) March 17, 2021

INFO: Misiunea lui Atletico devine una extrem de grea. De când a fost preluată de Thomas Tuchel, Chelsea a primit doar două goluri în 13 meciuri, iar spaniolii au nevoie de cel puțin două reușite pentru a trece mai departe.

Chelsea have conceded two goals in 13 matches under Tuchel before today. Atleti need to score two to win this now. #CHEATM

— The Football Faithful (@FootyFaithfuI) March 17, 2021

INFO: Hakim Ziyech se simte excelent în fața echipelor din Spania, dovadă că patru dintre cele șapte goluri reușite în UCL au venit în fața unor formații din La Liga.

57,1% – Four of Ziyech 🇳🇱 🇲🇦 seven goals in #UCL have been scored against Spanish opponents: two vs Real Madrid in 2019, one vs Valencia in 2019 & one vs Atlético today. The Moroccan has scored his first goal at Stamford Bridge for @ChelseaFC. Torture#ChelseaAtleti pic.twitter.com/RH5H9mX5PJ

— OptaJose (@OptaJose) March 17, 2021

Min. 34: GOOOOL CHELSEA! Ziyech deschide scorul după pasa excelentă oferită de Werner. Este prima reușită a olandezului pe „Stamford Bridge”.

Hakim Ziyech’s goal against Atletico was his first goal at Stamford Bridge for Chelsea.

Finally off the mark. pic.twitter.com/kU4HPrtQR3

Echipele de start:

Chelsea: Mendy – Azpilicueta, Zouma, Rudiger – James, Kante, Kovacic, Alonso – Ziyech, Werner, Havertz

Rezerve: Kepa, Caballero, Pulisic, Giroud, Hudson-Odoi, Chilwell, Gilmour, Emerson, Anjorin

Atletico Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi – Llorente, Koke, Saul Niguez, Carrasco – Luis Suarez, Joao Felix

Rezerve: Grbic, San Roman, Kondogbia, Torreira, Correa, Lemar, Herrera, Felipe, Dembele, Vitolo, Hermoso, Vrsaljko

Bayern – Lazio 2-0

Min. 73: GOOOOL BAYERN! Introdus în repriza secundă, Choupo-Moting scapă singur cu Reina și marchează al doilea gol al campioanei Europei.

Min. 33: GOOOOL BAYERN! Lewandowski deschide scorul din penalty.

Bayern: Nubel – Pavard, Boateng, Alaba, Hernandez – Goretzka, Kimmich – Sane, Muller, Gnabry – Lewandowski

Rezerve: Scneller, Sule, Javi Martinez, Chupo-Moting, Davies, Sarr, Marc Roca, Musiala

🗒️ TEAM NEWS: Nübel starts in goal for Bayern…

🔴 Which players here do you rate the most?#UCL

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) March 17, 2021

Lazio: Reina – Marusic, Acerbi, Radu – Lazzari, Milinkovic-Savic, Escalante, Luis Alberto, Fares – Muriqi, Correa

Rezerve: Strakosha, Patric, Lucas Leiva, Pereira, Hoedt, Parolo, Immobile, Lulic, Cataldi, Musacchio, Akpa-Akpro

🗒️ TEAM NEWS: Immobile on the bench as Muriqi starts for Lazio… #UCL

Potrivit celor de la Football Insider, clubul londonez este deja cu gândul la sezonul viitor, iar Roman Abramovich îl dorește atât de mult pe Haaland încât e dispus să îl includă pe Timo Werner în tranzacție pentru a se asigura de succesul afacerii.

De cealaltă parte, Atletico Madrid este implicată și în lupta la titlu din La Liga, iar Diego Simeone se teme că l-ar putea pierde pe Jan Oblak, dorit de Manchester United.

Marți, Real Madrid n-a avut emoții cu Atalanta și a ajuns în sferturi după ce s-a impus și în returul din Spania, scor 3-1, în timp ce Manchester City a învins-o iar la Budapesta pe Monchengladbach, repetând scorul din turul jucat tot în Ungaria: 2-0.

Dortmund, PSG, revelația Porto și Liverpool sunt celelalte echipe calificate în sferturile Champions League.

The post Chelsea – Atletico 1-0 și Bayern – Lazio 2-0, Live Video Online. Echipa lui Simeone rămâne în zece oameni la Londra appeared first on Prosport.