CFR Cluj - FC Argeș 2-0, ACUM, la Digi Sport 1. Campioana, două penalty-uri în 3 minute. A mai abut o bară

1 lună in urmă 2

01.03.2021, 20:28

Liga 1: Politehnica Iași - Voluntari, luni, 17:30, Digi Sport 1

Liga 1: CFR Cluj - FC Argeș, luni, 20:30, Digi Sport 1

CFR Cluj primește vizita echipei FC Argeș, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe siteul digisport.ro.

Campioana înfruntă astăzi cea mai în formă echipă din 2021. Nou-promovata s-a transformat complet în pauza de iarnă, când Jean Vlădoiu a fost numit la conducerea clubului. Piteștenii au 11 etape la rând fără eșec, au ajuns la șase puncte de zona play-off-ului, iar astăzi joacă pe terenul CFR-ului.

În runda precedentă, CFR Cluj a triumfat la Mediaș. De partea cealaltă, FC Argeș a câștigat la limită pe terenul lui FC Voluntari. CFR trebuie să câștige pentru a o egala pe FCSB, care duminică s-a impus la Botoșani și s-a distanțat pentru moment în fruntea clasamentului.

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș, de la 20:30, la Digi Sport 1. Primul duel direct a avut loc în 1969

CFR Cluj și FC Argeș sunt două dintre cele mai vechi cluburi din Liga 1. Primul duel direct a avut loc pe 26 octombrie 1969. Piteștenii s-au impus în acel joc cu 3-0, pe teren propriu.

Cele două formații s-au duelat de 11 ori în Gruia, dar FC Argeș nu a câștigat niciodată în Ardeal. Clujenii s-au impus de șapte ori, iar patru jocuri s-au terminat la egalitate.

Ultimele trei jocuri directe s-au terminat cu același scor, 2-0 în favoarea CFR-ului. Mario Rondon a marcat ambele goluri în partida tur.

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș, de la 20:30, la Digi Sport 1. H2H

Iată cum arată bilanțul all-time al duelurilor CFR Cluj - FC Argeș:

Victorii CFR Cluj: 11Remize: 5Victorii FC Argeș: 7

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș, de la 20:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - C. Deac, Bordeianu, Carnat - Chipciu, Debeljuh, CostacheFC Argeș: Greab - Tofan, Maric, Turda, Mușat - Meza Colli, I. Șerban - Drăghici, Palic, C. Dumitru - Malele

VIDEO Rezumatul meciului tur FC Argeș - CFR Cluj 0-2