Biatlon: Norvegianca Roeiseland, victorioasă în proba feminină de mass-start de la Hochfilzen

2 luni in urmă 1

Norvegianca Marte Olsbu Roeiseland şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului general al Cupei Mondiale de biatlon după victoria de duminică din proba feminină de mass-start, ultima cursă din cele două săptămâni de competiţie de la Hochfilzen (Austria), transmite AFP. Pe distanţa de 12,5 km, Roeiseland, cu o singură greşeală la tir, cronometrată în 34 min 05 sec 4/10, s-a impus en solitaire în faţa compatrioatei sale Tiril Eckhoff (o greşeală), la al treilea său podium în trei zile după victoriile sale la sprint şi urmărire, şi a dublei deţinătoare a titlului la general, italianca Dorothea Wierer (o greşeală).     Foto: (c) CHRISTIAN BRUNA/EPA Eckhoff a încheiat la 14 secunde de învingătoarea de duminică, iar Wierer, la aproape 27 de secunde. Roeiseland este la a opta sa victorie individuală în carieră şi la a doua în acest sezon, unde se arată foarte constantă, cu patru podiumuri în opt curse. Suedeza Hanna Oeberg a clacat la tir, comiţând patru greşeli, şi a terminat pe locul 14.     Foto: (c)  MAURI RATILAINEN/EPA AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Preda)