Bianca Andreescu, eliminată dramatic în optimile de la US Open: Meciul cu Sakkari s-a încheiat după ora două dimineața la New York

1 lună in urmă 18

Bianca Andreescu a fost eliminată de la US Open după un adevărat thrilller cu Maria Sakkari. Sportiva care reprezintă Canada a fost la două puncte distanță de victorie în tiebreakul setului al doilea, dar s-a văzut învinsă după o partidă maraton, încheiată târziu în noapte la New York (după două dimineața).

Bianca a câștigat primul set (7-6(2)), apoi l-a cedat pe al doilea tot în tiebreak (8-6). Sportiva cu origini românești a fost la un moment dat la doar două puncte distanță de victorie (6-6), dar a cedat până la urmă manșa.

Problemele fizice nu au ocolit-o pe Andreescu în decisiv, ea având dureri la coapsă.

Cu evidente probleme în deplasare, Bianca a cedat ușor inițiativa în anumite momente, iar Sakkari a profitat și s-a impus (nu înainte ca Andreescu să salveze trei mingi de meci).

Meciul maraton de trei ore și 29 de minute s-a încheiat după ora două dimineața la New York (mai precis 02:15)...

A fost 6-7(2), 7-6(6), 6-3 pentru Sakkari, sportiva din Grecia obținând calificarea în sferturile de la US Open.