Baschet: NBA - Los Angeles Lakers, salvată de LeBron James în meciul cu Oklahoma City Thunder

2 săptămâni in urmă 17

Starul LeBron James a contribuit decisiv la victoria obţinută de echipa sa, Los Angeles Lakers, în partida câştigată la limită pe teren propriu, cu scorul de 114-113, după prelungiri, în faţa formaţiei Oklahoma City Thunder, joi seara, în liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA). "King James", autorul a 25 de puncte în total, a înscris coşul egalizator (105-105), cu 20 de secunde înainte de finalul timpului regulamentar, iar în prelungiri a oferit pasa decisivă pentru reuşita de trei puncte a lui Wes Matthaws, care a înclinat balanţa în favoarea lui Lakers, în ultimul minut. Tot James a fost cel care a interceptat mingea la ultima posesie a oaspeţilor, care puteau obţine victoria in extremis. Campioana en titre a NBA a înregistrat cu această ocazie al şaselea succes consecutiv, însă ultimele trei doar după prelungiri, pe propria arenă. Tot miercuri, vedeta slovenă Luka Doncic a ajutat-o pe Dallas Mavericks să se impună în meciul cu Atlanta Hawks (118-117), reuşind al şaptelea său "triple double" de la debutul sezonului, cu 28 de puncte, 10 recuperări şi 10 assist-uri. Rezultate: Washington Wizards - Toronto Raptors 115-137 Dallas Mavericks - Atlanta Hawks 118-117 Brooklyn Nets - Indiana Pacers 104-94 Memphis Grizzlies - Charlotte Hornets 130-114 Los Angeles Clippers - Minnesota Timberwolves 119-112 Chicago Bulls - New Orleans Pelicans 129-116 Denver Nuggets - Cleveland Cavaliers 133-95 Phoenix Suns - Milwaukee Bucks 125-124 Los Angels Lakers - Oklahoma City Thunder 114-113, după prelungiri. AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)