ATP Cup: Spania, Rusia, Canada și Polonia s-au calificat în semifinale

1 săptămână in urmă 14

Spania, Rusia, Canada și Polonia s-au calificat în semifinalele competiţiei de tenis pe echipe ATP Cup de la Sydney, în urma victoriilor obținute în ultimele întâlniri din grupe.

Vor avea loc în semifinale:

Spania vs Polonia

Rusia vs Canada.


Rezultatele ultimelor întâlniri:

Grupa A


Chile vs Norvegia 2-1

Alejandro Tabilo vs Viktor Durasovic 6-1, (5)6-7, 6-1
Cristian Garin vs Casper Ruud 4-6, 1-6
Tomas Barrios/Alejandro Tabilo vs Andreja Petrovic/Leyton Rivera 6-0, 6-4

Spania vs Serbia 2-1

Pablo Carreno-Busta vs Filip Krajinovic 6-3, 6-4
Roberto Bautista vs Dusan Lajovic 6-1, 6-4
Pedro Martinez/Albert Ramos-Vinolas vs Nikola Cacic/Matej Sabanov 7-6(5), 3-6, 5-10.

Clasament:

1. Spania (8-1 setaveraj) 3 puncte
2. Chile (4-5) 2
3. Serbia (4-5) 1
4. Norvegia (2-7) 0.

Grupa B


Rusia vs Italia 2-1

Roman Safiullin vs Jannik Sinner (6)6-7, 3-6

Daniil Medvedev vs Matteo Berrettini 6-2, (5)6-7, 6-4

Daniil Medvedev/Roman Safiullin vs Matteo Berrettini/Jannik Sinner 5-7, 6-4, 10-5.

Australia vs Franța 2-1

James Duckworth vs Arthur Rinderknech 4-6, (6)6-7

Alex De Minaur vs Ugo Humbert 3-6, 7-6(2), 6-1

John Peers/Luke Saville vs Fabrice Martin/Edouard Roger-Vasselin 6-2, 5-7, 11-9.

Clasament:

1. Rusia (7-2 setaveraj) 3 puncte
2. Australia (4-5) 2
3. Italia (5-4) 1
4. Franța (2-7) 0.

Grupa C


Marea Britanie vs SUA 2-1

Daniel Evans vs John Isner 6-4, 7-6(3)

Cameron Norrie vs Taylor Fritz (4)6-7, 6-3, 1-6

Jamie Murray/Daniel Evans vs Taylor Fritz/John Isner (3)6-7, 7-5, 10-8.

Canada vs Germania 2-1

Denis Shapovalov vs Jan-Lennard Struff 7-6(5), 4-6, 6-3

Felix Auger-Aliassime vs Alexander Zverev 6-4, 4-6, 6-3

Steven Diez/Brayden Schnur vs Kevin Krawietz/Tim Puetz 3-6, 4-6.

Clasament:

1. Canada (4-5) 2
2. Marea Britanie (5-4) 2
3. Germania (4-5) 1
4. SUA (5-4) 1.

*Canada a câștigat întâlnirea cu Marea Britanie.

Grupa D

Polonia vs Argentina 3-0

Kamil Majchrzak vs Federico Delbonis 6-3, 7-6(3)
Hubert Hurkacz vs Diego Schwartzman 6-1, 6-4
Szymon Walkow/Jan Zielinski vs Maximo Gonzalez/Andres Molteni 7-6(4), 7-6(5).

Grecia vs Georgia 2-1

Michail Pervolarakis vs Aleksandre Metreveli 6-3, 6-2
Stefanos Tsitsipas vs Nikoloz Basilashvili 4-1 (abandon)
Michail Pervolarakis/Stefanos Tsitsipas vs Aleksandre Bakshi/Alesandre Metreveli 6-4, 3-6, 14-16.

Clasament:

1. Polonia (8-1) 3
2. Argentina (6-3) 2
3. Grecia (3-6) 1
4. Georgia (1-8) 0.

Citeşte Articolul Întreg pe Sursă