Atletism: Gabriel Bitan, locul 8 în finala probei de săritură în lungime, la Europenele indoor

1 lună in urmă 1

Sportivul român Gabriel Bitan s-a clasat pe locul 8, ultimul, în finala probei de săritură în lungime, vineri, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Torun (Polonia), cu 7,72 m. Bitan se calificase în finală cu performanţa de 7,78 metri. Medalia de aur a fost cucerită de grecul Miltiadis Tentoglou, cu 8,35 m, argintul a revenit suedezului Thobias Montler, cu 8,31 m, iar bronzul a fost adjudecat de finlandezul Kristian Pulli, cu 8,24 m. Andrea Miklos a reuşit calificarea în finala probei de 400 m, după ce s-a clasat a doua în prima semifinală, cu timpul de 52 sec 41/100. "Cursa a fost una bună. Sunt mulţumită de rezultat şi mai ales de faptul că am reuşit să ajung în finală! Mâine (n.r. - sâmbătă) o să mă concentrez să dau tot ceea ce am mai bun şi sper la un rezultat pe măsură", a declarat Andrea Miklos pentru site-ul oficial al Federaţiei Române de Atletism. "Obiectivul meu la acest European era să mă calific în semifinală, dar astăzi am reuşit să ajung în finală. Mă bucur extrem de mult. Această performanţă se datorează întregii mele echipe, care mă susţine zi de zi. Înaintea cursei aveam doar un singur gând: să alerg cât mai bine şi restul va veni de la sine. Si aşa a şi fost!" Finala probei de 400 m feminin este programată sâmbătă, de la ora 21:25 (ora României). La rândul său, Daniela Stanciu s-a calificat în finala probei de săritură în înălţime, cu 1,91 m, cea mai bună performanţă a sa în acest sezon. Finala este programată duminică, de la ora 18:45. De remarcat că toate cele opt atlete calificate în finală au reuşit acest lucru cu 1,91 m, departajarea fiind făcută după săritura în care au reuşit această performanţă. Românul Robert Parge a ratat calificarea în finala probei de 400 m, după ce s-a clasat pe locul al şaselea în prima semifinală, cu timpul de 48 sec 35/100. Doar primii doi sportivi s-au calificat în finală din fiecare serie. În serii, Parge a fost cronometrat cu timpul de 47 sec 58/100 România participă la Europenele indoor de la Torun cu un lot de 15 sportivi şi are ca obiectiv obţinerea unei medalii. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)   Sursa foto: Federaţia Română de Atletism /Facebook