Atletism: Alexandru Corneschi a câştigat cursa de 10 km din cadrul Semimaratonului Bucureşti

1 lună in urmă 23

Atletul Alexandru Corneschi a câştigat cursa de 10 km, desfăşurată sâmbătă în cadrul Semimaratonului Bucureşti, cu timpul de 30 minute 19 secunde. Pe locul secund s-a clasat Andrei Livezeanu (34 min 32 sec), iar al treilea a sosit Nicu Costinel Dumitru (34 min 57 sec), potrivit site-ului oficial al cursei. La feminin, victoria a revenit Mihaelei Botnari, în 38 min 51 sec, urmată de Elena Alexandrescu, 39 min 57 sec, şi de Alexandra Corina Cotenciu, 41 min 05 sec. Cursa masculină de 5 km a fost câştigată de Liviu Ioniţă, în 16 min 10 sec, urmat de Alin Pop, 21 min 25 sec, Cristian Niţoiu, 21 min 35 sec.   La feminin s-a impus britanica Amy Pickworth, în 20 min 57 sec, urmată de Ina Cristina Ilie, 22 min 02 sec, etc. Duminică sunt programate, de la ora 8:30, semimaratonul şi ştafeta (6 km + 8 km + 7 km). AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)   Sursa fotografiilor: Bucharest HALF MARATHON /Facebook