Astra - FC Argeș 0-0, ACUM, la Digi Sport 1. Piteștenii vor a treia victorie din acest sezon contra gazdelor

1 săptămână in urmă 22

24.04.2021, 17:30

• Liga 1: CFR Cluj - Universitatea Craiova, sâmbătă, ora 20:30, Digi Sport 1

• Liga 1: Chindia Târgoviște - Poli Iași, duminică, 15:00, Digi Sport 1

Astra - FC Argeș, partidă contând pentru etapa a treia din play-out-ul Ligii 1, se dispută astăzi, de la ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Astra, locul 9, cu 23 de puncte, a început bine play-out-ul, cu o remiză (0-0, contra lui Dinamo) și o victorie (3-1, împotriva lui FC Hermannstadt). Formația lui Eugen Neagoe se află la patru puncte peste primul loc de baraj.

Astra - FC Argeș LIVE VIDEO, ora 17:30, Digi Sport 1

"Cred că am început bine, chiar dacă nu am început bine cu Dinamo. Am făcut un joc bun și Dinamo nu a avut nicio ocazie. Am avut trei ocazii de a marca, dar am reușit. Eu cred că am jucat mai bine contra lor în campionat decât am făcut-o în Cupă.

La Mediaș a fost o victorie clară contra celor de la Hermannstadt, cu toate că nu am jucat în prima repriză cum ne-am dorit, dar repriza a doua a fost foarte bună, am marcat trei goluri. FC Argeș a făcut un meci bun în ultima etapă, însă au pierdut. Cred că vor fi și mai determinați la partida contra noastă, pentru că își doresc să câștige puncte, nici ei nu sunt foarte liniștiți, chiar dacă au 21 de puncte", a declarat Eugen Neagoe, antrenorul Astrei, înaintea meciului cu FC Argeș.

De partea cealaltă, FC Argeș, care a luptat până în ultima rundă a sezonului regulat pentru un loc de play-off, nu a reușit încă să înscrie în play-out. Piteștenii au înregistrat o remiză (0-0 vs. Poli Iași) și un eșec (0-1 vs. Chindia).

Oaspeții de astăzi s-au impus în ambele jocuri din sezonul regulat. A fost 1-0 la Pitești, în tur, și 2-0 la Giurgiu, în retur.