1 lună in urmă 1

Spectacolul din Europa League revine cu meciurile retur din optimi, iar „bomba a explodat” la Zagreb, acolo unde Dinamo s-a calificat în fața celor de la Tottenham, după victoria incredibilă cu 3-0. Derby-ul serii de joi este cel dintre AC Milan și Manchester United.

Arsenal, AS Roma și Granada sunt echipele care au obținut deja calificarea în sferturile Europa League, după meciurile care au început la ora 20:00.

Jose Mourinho, eliminat din Europa League! Rezultatele zilei

AC Milan – Manchester United 0-1 (’49 Pogba) (1-1 în tur)
Rangers – Slavia Praga 0-2 (1-1 în tur)
Villarreal – Dinamo Kiev 2-0 (’13, ’36 Moreno) (2-0 în tur)
Young Boys – Ajax 0-2 (’21 Neres, ’49 Tadic) (0-3 în tur)

Arsenal – Olympiacos 0-1 (’51 El Arabi) (3-1 în tur)
Dinamo Zagreb – Tottenham 3-0 (’62, ’83, 106 Orsic) (0-2 în tur)
Molde – Granada 1-1 (0-2 în tur)
Șahtior – AS Roma 1-2 (’59 Moraes / ’48, 72 Mayoral) (0-3 în tur)

⏰ RESULTS ⏰

😱 Mislav Oršić hits hat-trick as Dinamo Zagreb recover from 2-0 down to progress into last 8!

✅ Granada, Arsenal and Roma qualify for next stage #UEL

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) March 18, 2021

Ianis Hagi și Nicolae Stanciu vor fi din nou advesari, după 1-1 în prima manșă dintre Slavia Praga și Rangers, în timp ce Mircea Lucescu mai are șanse minime la calificare, după ce Villarreal a trecut cu 2-0 de Dinamo Kiev, în partida din Ucraina.

AS Roma, Arsenal, Ajax și chiar Tottenham sunt cu un pas în sferturile Europa League, după victoriile clare din prima manșă, jucată în urmă cu o săptămână. Italienii au făcut instrucție cu Șahtior și au câștigat în Italia cu 3-0, Arsenal a dat trei goluri în Grecia cu Olympiacos, așa cum a făcut și Ajax, la Amsterdam, cu Young Boys. Chiar dacă s-a impus doar cu 2-0 la Londra, este greu de crezut că Tottenham mai poate pierde calificarea în fața croaților de la Dinamo Zagreb, rămași fără antrenorul Zoran Mamic, tehnicianul fiind arestat.

The post AC Milan – Manchester United 0-1, Video Online. Mircea Lucescu, eliminat de Villarreal din Europa League! Echipele calificate în sferturi appeared first on Prosport.